مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» مشخصات فنی سمند سورن ای ال ایکس ELX

با آغاز دهه ۸۰ خورشیدی، صنعت خودرو ایران هم وارد عصر جدیدی شد. سال ۱۳۸۱ اولین خودرو ملی با نام سمند به بازار آمد و بعد از آن، مدل‌ها و تیپ‌های دیگری از خانواده خودرویی سمند معرفی شد. یکی از این محصولات ایران خودرو، سمند سورن ای ال ایکس ELX است.

رانندگان ایرانی برای اولین بار در سال ۱۳۸۶ پشت فرمان مدل اولیه سورن نشستند. خودرو جدید فیس لیفت سمند معمولی بود و ظاهر بهتری داشت اما با همان کابین و پیشرانه عرضه می‌شد.

بعد از اینکه موتور EF7 توسط گروه خودروسازی ایران خودرو معرفی شد، همه خودروهای خانواده سمند در سال ۸۸ به پیشرانه جدید مجهز شدند که قدرت و گشتاور بیشتری تولید می‌کند و بنزین کمتری می‌سوزاند.

  • تولید سورن معمولی در سال ۱۳۸۹ متوقف شد و به جای آن سمند سورن ELX روی خط تولید ایران خودرو قرار گرفت. خودرویی که پیشرانه قوی‌تر و کم‌مصرف‌تر و آپشن‌های بیشتری از مدل اولیه داشت.

مشخصات فنی سمند سورن ELX

سمند سورن ای ال ایکس ELX مثل بقیه اعضای خانواده سمند به موتور EF7 مجهز شده است. این پیشرانه ملی با حجم ۱۶۵۰ سی سی می‌تواند ۱۱۵ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه قدرت و ۱۵۹ نیوتن متر در ۴۵۰۰ دور در دقیقه گشتاور تولید کند. یک جعبه دنده پنج سرعته دستی قدرت موتور را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند.

سمند سورن ای ال ایکس ۰ تا ۱۰۰ را در عرض ۱۲ ثانیه پر می‌کند و حداکثر سرعتش به ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. مصرف سوخت ترکیبی این سمند ۷.۴۹ لیتر در صد کیلومتر و گنجایش باک سوخت هم ۶۶ لیتر است.

جالب است بدانید که سورن، اولین خودروی ملی و ایرانی است که از پیشرانه توربوشارژ استفاده می‌کند. این موتور همان پیشرانه ملی EF7 است که به توربوشارژ مجهز شده و با نام EF7 TC شناخته می‌شود.

با استفاده از این پیشرانه، سمند ELX توربو که در سال ۹۵ به بازار آمد، قدرت، سرعت و شتاب بیشتری پیدا کرده است. موتور EF7 TC می‌تواند ۱۵۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه قدرت و ۲۱۵ نیوتن متر در ۴۸۰۰ دور در دقیقه گشتاور تولید کند. گیربکس سورن توربو هم مثل مدل معمولی ۵ سرعته دستی است.

شتاب ۰ تا ۱۰۰ سمند ای ال ایکس توربو ۱۰ ثانیه است و ۲۰۵ کیلومتر بر ساعت سرعت دارد. مصرف سوخت ترکیبی سورن توربو کمی بهتر از مدل معمولی است و برای طی کردن ۱۰۰ کیلومتر راه ۷.۳۳ لیتر بنزین می‌سوزاند. مصرف کمتر به خاطر وجود سامانه زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها در پیشرانه است.

همه اعضای خانواده سمند دارای ابعاد و اندازه تقریبا یکسانی هستند و خودروهای خانوادگی به حساب می‌آیند. سمند سورن ای ال ایکس ۴۵۳۵ میلیمتر طول، ۱۹۴۴ میلیمتر عرض، ۱۴۶۰ میلیمتر ارتفاع دارد و فاصله بین دو محور جلو و عقب ۲۶۷۱ میلیمتر است. صندوق عقب این سدان خانوادگی گنجایش ۵۰۰ لیتر را دارد.

سمند سورن ELX معمولی بدون سرنشین و تجهیزات اضافه ۱۲۵۷ کیلوگرم وزن دارد و مدل توربو ۴ کیلوگرم سنگین‌تر است.

مشخصات و عملکرد فنی

سورن ELXسورن ای ال ایکس توربومحور محرکدیفرانسیل جلودیفرانسیل جلوحجم موتور۱۶۵۰ سی سی۱۶۵۰ سی سینوع موتورEF7EF7 TCحداکثر قدرت۱۱۵ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه۱۵۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقهحداکثر گشتاور۱۵۹ نیوتن متر در ۳۵۰۰ – ۴۵۰۰ دور در دقیقه۲۱۵ نیوتن متر در ۲۲۰۰ – ۴۸۰۰ دور در دقیقهشتاب۱۲ ثانیه۱۰ ثانیهحداکثر سرعت۱۹۰ کیلومتر بر ساعت۲۰۵ کیلومتر بر ساعتتعداد سیلندر۴۴تعداد سوپاپ۱۶۱۶انتقال قدرت۵ سرعته دستی۵ سرعته دستیمصرف سوخت ترکیبی۷.۴۹ لیتر در صد کیلومتر۷.۳۳ لیتر در صد کیلومتراستاندارد آلایندگییورو ۴یورو ۴سیستم فرمانهیدرولیکهیدرولیکسیستم تعلیق جلومک فرسونمک فرسونسیستم تعلیق عقبفنر پیچشیفنر پیچشینوع بدنهسدان خانوادگیسدان خانوادگینوع رینگآلومینیومی / فولادیآلومینیومی / فولادینوع شاسییکپارچهیکپارچهترمز جلودیسکیدیسکیترمز عقبدیسکیدیسکی

ابعاد و اندازه‌ها

طول۴۵۳۴ میلیمترعرض۱۹۴۴ میلیمترارتفاع۱۴۶۰ میلیمترفاصله بین محور جلو و عقب۲۶۷۱ میلیمتروزن خالص۱۲۵۷ کیلوگرم (معمولی)

۱۲۶۱ کیلوگرم (توربو)

حجم مخزن سوخت۶۶ لیترقطر رینگ۱۵ اینچچرخ جلو و عقبR15 185/65حجم صندوق عقب۵۰۰ لیترتعداد سرنشین۵ نفر

طراحی بدنه سمند سورن ای ال ایکس

سمند سورن ای ال ایکس بیشتر از اینکه خودروی جدیدی باشد، فیس لیفت سمند معمولی است و طراحان سعی کرده‌اند تا نقاط ضعف طراحی سمند را برطرف کنند و موفق شده‌اند. چراغ‌های جلو از نو طراحی و از حالت مستطیلی خارج شده و چهره‌ای تقریبا اخمو به سمند سورن ELX داده است.

به جای جلوپنجره باریک سمند معمولی هم یک جلوپنجره بزرگ نصب شده. جلوپنجره در مدل اولیه سورن طرحی شبکه‌ای داشت اما جلوپنجره سورن ای ال ایکس از سه نوار افقی موازی هم شکل گرفته. از دیگر تغییرات سورن در نمای جلو می‌توان به سپر جدید اشاره کرد.

نمای جانبی سورن تفاوتی با سمند LX ندارد، فقط زه روی درها با بدنه همرنگ شده است.

چراغ‌های عقب هم مثل چراغ‌های جلو از نو طراحی شده‌اند و حالتی رو به پایین دارند و تغییر دیگری به جز سپر در نمای عقب به چشم نمی‌خورد.

طراحی داخلی و کابین سمند سورن ای ال ایکس

تا قبل از این که مدیران ایران خودرو تصمیم به عرضه سمند سورن ELX بگیرند، مدل اولیه این خودرو با همان طراحی داخلی و کابین سمند LX به فروش می‌رسید. البته مدل ای ال ایکس هم در دو سال اول با همان طرح به بازار می‌آمد که از سال ۹۲ تغییراتی در داشبورد و کابین ایجاد شد.

طراحی داخلی سمند سورن ای ال ایکس در هماهنگی با نمای ظاهری ساده است. دو دریچه تهویه مطبوع در وسط داشبورد وجود دارد و به ترتیب سیستم پخش و دکمه‌های کنترل تهویه مطبوع قرار دارد. البته قاب نیمه پایینی داشبورد و بخشی از رودری‌ها دارای رنگی متفاوت از بقیه قطعات است.

امکانات و تجهیزات سمند سورن ای ال ایکس

همان طور که سمند سورن ای ال ایکس از نظر نمای ظاهری و طراحی داخلی خودرو بهتری از مدل‌های قبلی سمند شده، از لحاظ آپشن‌ها نیز پیشرفت کرده است.

از سال ۹۴ فرمان سورن به دکمه‌های کنترلی مجهز شده و سیستم پخش جدید دارای ساب ووفر و هندزفری و بلوتوث است. دو ایربگ از راننده و سرنشین جلو محافظت می‌کند و فرمان تلسکوپی در تصادفات جلوی آسیب بیشتر به راننده را می‌گیرد.

آینه بغل برقی تاشو از سال ۹۴ به فهرست تجهیزات سمند سورن ELX اضافه شده و دارای گرمکن و راهنما است. شیشه‌های عقب و جلو از نوع سولار و مجهز به آنتی ترپ و پاور ویندو بوده و به صورت برقی باز و بسته می‌شوند. ارتفاع نور چراغ‌های جلو را می‌توان از داخل خودرو تنظیم کرد.

پشتی راننده را می‌توان به صورت برقی تنظیم کرد و همچنین امکان دسترسی به صندوق عقب از داخل کابین فراهم شده. علاوه بر این کانال تهویه برای سرنشینان عقب وجود دارد.

سمند سورن ELX، خودرویی خوب برای خانواده‌ها

سمند سورن ELX از همه نظر بهترین عضو خانواده سمند است. این خودرو طراحی زیباتر، موتور قوی‌تر، آپشن‌های بیشتر و ایمنی بالاتری در مقایسه با دیگر سمندها دارد و فضای مناسبی را برای یک خانواده ۵ نفره فراهم می‌کند.


فرم ارسال نظر

  روانشناس ایرانی در لندن   |   دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده